Ekspertyza budowlana – podstawa bezpiecznej inwestycji

Jeśli planujesz przebudowę domu, przyda Ci się ekspertyza budowlana. Specjalista oceni stan techniczny poszczególnych elementów konstrukcji. Możesz ją również zlecić, gdy chcesz przystąpić do rozbudowy lub nadbudowy nieruchomości. Rozważ też jej wykonanie, gdy chcesz kupić dom lub mieszkanie na rynku wtórnym. Rzeczoznawca zaplanuje konieczność prac remontowo-budowlanych, przygotuje wstępny kosztorys, a nawet może czuwać nad realizacją przedsięwzięcia!

Ekspertyza budowlana – kiedy warto ją zlecić

Inwestycja w nieruchomość z rynku wtórnego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Należy liczyć się z tym, że wiele usterek jest niewidocznych na pierwszy rzut oka, a ich naprawa pochłania mnóstwo nerwów i czasu, nie wspominając o kosztach. Dzięki temu poznasz realną wartość nieruchomości, co pozwoli Ci wynegocjować lepszą cenę lub zrezygnować z inwestycji. Niestety brakuje jasnych wytycznych określających to, jak powinna wyglądać ekspertyza budowlana. Aby zyskać pewność, że zostanie ona przygotowana rzetelnie, skorzystaj z usług profesjonalnego rzeczoznawcy. 

Wspomniany dokument przyda Ci się wtedy, gdy planujesz przebudowę lub modernizację nieruchomości. Możesz go również zlecić, aby poznać przyczynę wad konstrukcyjnych budynków, takich jak pęknięcia, rysy i szczeliny. Rzeczoznawca budowlany stwierdzi, czy wykonawca popełnił błąd, który doprowadził do odkształceń, naprężeń lub ugięć elementów konstrukcyjnych. 

Fachowiec podpowie, czy w danej sytuacji można ubiegać się o odszkodowania, a jeśli tak, to w jakiej wysokości.  Ekspertyza budowlana nie tylko określa przyczyny powstania uszkodzeń, ale również wskazuje sposób usunięcia usterek i przygotuje kosztorys. Dodatkowo rzeczoznawca wskaże skutki nieusunięcia usterek. 

Rzeczoznawca budowlany – kiedy skorzystać z jego usług

Ekspertyza budowlana może też posłużyć jako dowód w sprawie karnej. Sporządzenie dokumentu nierzadko zleca sąd, prokuratura lub policja. Oczywiście, takie zadanie powierza się osobie, która posiada niezbędne uprawnienia. 

Warto również rozważyć jej wykonanie przed zakupem nieruchomości, zwłaszcza od dawna niezamieszkałej. Ekspert określi, czy nadaje się ona do bezpiecznego użytkowania. Jeśli obiekt znajduje się w złym stanie technicznym i grozi zawaleniem, konieczna będzie jego rozbiórka. Dzięki temu unikniesz nietrafionej inwestycji. 

Rzeczoznawca przypomina, że wybrzuszenie podłogi i czarny nalot na ścianach mogą wskazywać na zagrzybienie. Wyeliminowanie wilgoci z domu często wiąże się z wysokimi kosztami, dlatego warto poznać jej źródło. W tym celu skorzystaj z pomocy fachowca.

Ekspertyza budowlana – jak powinna wyglądać

Prawidłowo przygotowana ekspertyza budowlana składa się z części opisowej i obliczeniowej, a jej przygotowanie należy zlecić doświadczonemu rzeczoznawcy. Specjalista dokonuje oględzin nieruchomości i przeanalizuje dostępne dokumenty, a także przeprowadza szereg badań i pomiarów. W niektórych przypadkach rzeczoznawca budowlany wykonuje prace odkrywkowe, w ten sposób może ocenić uszkodzenia budynku. 

Cena ekspertyzy budowlanej uzależniona jest od:

  • terminu i celu wykonania opracowania,
  • lokalizacji i wielkości nieruchomości,
  • stopnia zniszczenia obiektu,
  • charakteru prowadzonych badań.

Ekspertyza budowlana a opinia techniczna 

Aby ekspertyza budowlana spełniła swoje zadanie, powinna być przygotowana przez osobę, która posiada odpowiednie wykształcenie, doświadczenie i uprawnienia. Specjalista nie tylko sporządzi notatkę na temat usterek, lecz także dołączy do niej rysunki i zdjęcia. W ten świadomie podejmiesz decyzję o zakupie nieruchomości. Wspomniany dokument przydaje się nie tylko właścicielowi nieruchomości, lecz również potencjalnemu nabywcy. 

Należy zaznaczyć, że ekspertyza budowlana nie zawsze jest konieczna. Jeśli rozważasz zakup stosunkowo nowej nieruchomości, możesz zlecić wykonanie opinii technicznej. W tym przypadku specjalista ogląda nieruchomość i analizuje dostępne dokumenty. Opinię techniczną może przygotować inżynier lub technik, który posiada uprawnienia budowlane. Ekspertyza budowlana jest jednak bardziej szczegółowa, co wiąże się z wyższymi kosztami. Dodatkowo jej wykonanie zajmuje więcej czasu. Z drugiej strony, charakteryzuje się wysoką szczegółowością, dlatego w wielu sytuacjach jest ona niezbędna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − dwa =