Czy można zapłacić OC w ratach?

Zakup ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego kierowcy, który ma samochód na własność. Nie da się jednak ukryć, że dla sporej grupy jest to duży wydatek – co najmniej kilkaset złotych. Jednorazowa zapłata całej należności może mocno obciążyć domowy budżet, ale uchylanie się od tego może Cię kosztować jeszcze więcej. Na szczęście jest rozwiązanie pośrednie, czyli rozłożenie składki ubezpieczeniowej na raty. Zobacz, jak to działa, czy jest opłacalne, a także kiedy i dlaczego warto je rozważyć.

Możliwość płatności OC w ratach

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce oferuje klientom możliwość rozłożenia płatności za ubezpieczenie OC na kilka rat. Taka opcja pozwala właścicielom pojazdów na zoptymalizowanie wydatków i dopasowanie ich do aktualnych możliwości domowego budżetu. Trzeba jednak mieć świadomość, że wysokość OC wzrośnie, jeśli nie zdecydujesz się uregulować jej jednorazowo. Najdrożej zapłacą Ci, którzy wybiorą więcej rat (np. 4).

Korzyści płatności ubezpieczenia OC w ratach

Zastanawiasz się w takim razie, czy aby na pewno płacenie w ratach za OC jest dla Ciebie dobrą opcją? Jest to kwestia mocno indywidualna, ale czasem po prostu nie ma wyjścia. Kierowca, który nie jest w stanie udźwignąć jednorazowego wydatku, jakim jest zapłacenie składki w pełnej wysokości, dzięki płatnościom ratalnym może lepiej rozplanować domowy budżet, nie narażając się na utratę płynności finansowej.

Wady płatności w ratach

Największą wadą płatności ratalnej jest to, że finalnie koszt składki wzrasta. Tańsza jest ona w przypadku płatności jednorazowej, droższa, gdy rozłożysz ją na 2 lub 4 raty (najpopularniejsze opcje). Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe w ogóle dopuszczają taką opcję, dlatego jest ryzyko, że nie otrzymasz oferty z firmy, na której najbardziej Ci zależy. Ryzykiem jest też widmo niewypłacalności, do którego może dojść, gdy przegapisz termin płatności raty lub zaskoczy Cię on w momencie, gdy nie będziesz dysponować wolnymi środkami.

Na co zwrócić uwagę decydując się na płatność w ratach?

Jeśli masz świadomość negatywów, a mimo to decydujesz się na zakup OC w ratach, dokładnie sprawdź warunki umowy. Postaraj się rozłożyć płatność na mniej rat (np. 2) i do kolejnego terminu odłożyć potrzebną sumę.

Pamiętaj – zawsze lepiej jest rozłożyć płatność za OC na raty, niż w ogóle nie wykupić ubezpieczenia. W ten sposób Ty i pozostali uczestnicy ruchu drogowego będziecie bezpieczni, a Twój domowy budżet na tym nie ucierpi.

Partner artykułu: Porówneo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − osiem =